نیوجن

سنگ با کاربردهای متنوع

هزاران سال مردم از گرانیت استفاده کرده‌اند. گرانیت به عنوان یک ماده ساختمانی ، یک سنگ قطعه‌ای ، یک سنگ مناسب در معماری ، یک سنگ تزیینی و همچنین برای تولید محصولات بسیار متنوعی مورد استفاده قرار گرفته است.

از گرانیت در ساختمان‌ها ، پل‌ها ، سنگفرش‌ها ، بناها و بسیاری دیگر از پروژه‌های مختلف استفاده می‌شود. در داخل خانه ، صفحات گرانیت و اسلب‌های صیقل داده شده در سطوح پیشخوان، کاشی کف، سنگ پله‌ها و بسیاری دیگر از عناصر طراحی استفاده می‌شود. گرانیت ماده مشهوری است که در پروژه‌ها برای تولید زیبایی و کیفیت بکار برده می‌شود.

<span id=

گرانیت چیست؟

تعاریف مختلفی برای”گرانیت” وجود دارد. یک زمین شناس ممکن است گرانیت را به عنوان سنگ آذرین دانه درشت ، کوارتز و فلدسپات که کاملاً از بلورها تشکیل شده است ، تعریف کند. با این حال ، در تجارت سنگ قطعه‌ای ، کلمه “گرانیت” برای هر سنگ فلدسپات دارای بلورهای بهم پیوسته به اندازه کافی بزرگ است که با چشم غیرمسلح دیده می‌شود. با این طبقه بندی ، سنگ‌هایی مانند آنورتوزیت ، گنیس ، گرانیت ، گرانودیوریت ، دیاباز ، مونزونیت ، سینیت ، گابرو و سایر محصولات با نام تجاری “گرانیت” به فروش می‌رسند.

بهترین سنگ آذرین شناخته شده

گرانیت بهترین سنگ آذرین شناخته شده است. بسیاری از مردم گرانیت را می‌شناسند زیرا این سنگ معمول‌ترین سنگ آذرین موجود در سطح زمین است و خرید سنگ گرانیت برای ساخت بسیاری از اشیا انجام می‌شود که در زندگی روزمره با آنها روبرو می‌شویم.

این اشیا شامل سطوح پیشخوان ، سمگ کف ، سنگ فرش ، حاشیه ، کف پله‌ها ، روکش ساختمان و بناهای یادبود گورستان هستند.

از گرانیت در اطراف همه، خصوصا در زندگی شهری استفاده می‌شود.

مزایای سنگ گرانیت

 • مقاوت بسیار بالا در برابر فشار و فرسایش به دلیل بافت متراکم
 • مقاومت در برابر عوامل محیطی
 • دارای قیمت مناسب
 • مقاوم در برابر خراشیدگی و سائیدگی
 • استحکام و طول عمر زیاد
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و شکستگی
 • تنوع در رنگ و طرح بندی
 • مقاومت در برابر نفوذ آب
 • همخوانی در جنس و رنگ با سایر مصالح ساختمانی
 • دارای مقاومت بالا در برابر حرارت
 • مقاومت در برابر عوامل محیطی و آب و هوایی

معایب سنگ گرانیت

 • اکسیده شدن و یا زنگ زدگی عنصر آهن در گرانیت
 • وزن بالا به علت تراکم زیاد در بافت این سنگ
 • ایجاد بار مرده در ساختمان
 • عایق نبودن در برابر حرارت و صوت و در نتیجه هدررفت انرژی
 • عدم چسبندگی به ملات

کاربرد سنگ گرانیت

 • استفاده ب عنوان سنگ پله
 • نمای داخلی ساختمان
 • به کار بردن در دیواره‌های پله و راه پله
 • سنگفرش پارکینگ
 • استفاه در سرویس بهداشتی و حمام
 • سینک روشویی
 • سنگ آسنسور و قاب آن
 • پیشخوان آشپزخانه

<span id=

قیمت سنگ گرانیت

این سنگ از زمان‌های قدیم به دلیل بافت خاص و ویژگی‌هایی که دارد بین سازندگان ساختمان از سنگ‌ها محبوب به شمار می‌آید. قیمت سنگ گرانیت به عوامل مختلفی بستگی دارد یکی از این عوامل ابعاد سنگ گرانیت است. هرچه ابعاد این سنگ بزرگ‌تر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود. ابعاد و ضخامت این سنگ نیز اهمیت بسیاری در قیمت سنگ گرانیت دارد، زیرا ابعاد و ضخامت این سنگ جهت استفاده در مکان‌هایی مانند پله و کفپوش باید دقیق باشد.

رنگ سنگ گرانیت نیز از نکات مهم در تعیین قیمت این سنگ می‌باشد. هرچه این سنگ یکدست تر و بدون لکه یا به اصلاح غده باشد این سنگ در دسته سنگ‌های مرغوب گرانیت قرار گرفته و دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر سورت ها می‎‌باشد.

تعاریف متعدد گرانیت

کلمه “گرانیت” به طرق مختلف توسط افراد مختلف شناخته می‌شود. در دوره‌های مقدماتی از یک تعریف ساده استفاده می‌شود. تعریف دقیق‌تری توسط متخصصان سنگ شناسی (زمین شناسانی که در مطالعه سنگ‌ها تخصص دارند) ارائه شده است. و ، تعریف گرانیت هنگامی که توسط افرادی که سنگ قطعه‌ای مانند سطوح پیشخوان ، اسلب و روکش ساختمان می‌فروشند بکار برده می‌شود به‌شدت گسترش می‌یابد.

این تعاریف متعدد از گرانیت می‌تواند منجر به مشکلات ارتباطی شود. با این حال ، اگر می‌دانید چه کسی از این کلمه استفاده می‌کند و چه کسی با آن ارتباط برقرار می‌کند ، می‌توانید کلمه را در متن مناسب آن تفسیر کنید. در زیر سه کاربرد رایج کلمه “گرانیت” توضیح داده شده است.

الف) تعریف دوره مقدماتی

گرانیت یک سنگ آذرین دانه درشت با رنگ روشن است که عمدتا از فلدسپاتها و کوارتز با مقادیر کمی از مواد معدنی میکا و آمفیبول تشکیل شده است. این تعریف ساده افراد را قادر می‌سازد تا با بررسی دیداری سنگ را به راحتی شناسایی کنند.

ب) تعریف سنگ‌شناس

گرانیت، سنگی پلوتونیک است که در آن کوارتز بین ۱۰ تا ۵۰ درصد از اجزای فلسیک را ساخته و فلدسپات قلیایی ۶۵ تا ۹۰ درصد از کل محتوای فلدسپات را تشکیل می‌دهد. استفاده از این تعریف به توانایی شناسایی و تعیین خاصیت مواد معدنی یک زمین شناس ماهر نیاز دارد.

بسیاری از سنگ‌هایی که با استفاده از تعریف دوره مقدماتی به عنوان “گرانیت” شناخته می‌شوند ، توسط متخصصان سنگ شناسی “گرانیت” نامیده نخواهند شد. در عوض ممکن است آنها گرانیت‌های قلیایی ، گرانودیوریت‌ها ، پگماتیت‌ها یا آپلیت‌ها باشند.

یک پترولوژیست ممکن است این سنگ‌های گرانیتوئیدی را به جای گرانیت بنامد. تعاریف دیگری از خرید سنگ گرانیت نیز بر اساس ترکیب مواد معدنی ارائه شده است.

پ) سایر تعاریف

خرید سنگ گرانیت ، سنگ آذرین نفوذی دانه درشت یا متوسط  است که سرشار از کوارتز و فلدسپات می‌باشد. این سنگ رایج‌ترین سنگ پلوتونیکی پوسته زمین است که با خنک شدن ماگما (گداختن سیلیکات) در عمق تشکیل می‌شود.

به دلیل استفاده از آن به عنوان سنگ فرش و به عنوان سنگ ساختمان ، استخراج سنگ گرانیت زمانی ، یک فعالیت بزرگ صنعتی بود. با این وجود به جز سنگ قبرها ، که تقاضای آنها به طور مداوم وجود دارد ، تولید کنونی گرانیت به نوسان بازار در ساخت بزرگراه‌ها و روکش استفاده شده در نمای ساختمان‌های بزرگ صنعتی و تجاری اختصاص دارد.

سنگ گرانیت

گرانیت ممکن است در دیواره‌ها یا درگاه‌ها (اجسام مسطحی که به شکاف وارد می‌شوند و بین سنگ‌های دیگر قرار می‌گیرند.) وجود داشته باشد ، اما به طور دقیق‌تر ، توده‌های نامنظم با اندازه بسیار متغیر را تشکیل می‌دهد ، از کمتر از هشت کیلومتر (پنج مایل) در حداکثر ابعاد تا توده‌های بزرگتر (باتولیت‌ها ) که مساحت آنها اغلب صدها یا هزاران کیلومتر مربع است.

سازنده اصلی گرانیت‌ها فلدسپات است. فلدسپات پلاژیوکلاز و فلدسپات قلیایی معمولاً در آن فراوان هستند و فراوانی نسبی آنها زمینه را برای طبقه بندی گرانیت فراهم کرده است.

این شامل بیشتر گرانیت‌های شرق ، مرکز و جنوب غربی ایالات متحده ، جنوب غربی انگلیس ، منطقه فنواسکاندیا (سپر بالتیک) ، فرانسه غربی و مرکزی ، اسپانیا و بسیاری مناطق دیگر است.

گرانیت‌هایی که در آنها پلاژیوکلاز از فلدسپات قلیایی به مراتب بیشتر است در مناطق وسیعی از غرب ایالات متحده رایج است و تصور می‌شود که از ویژگی‌های مجموعه بزرگ مسیرهای باتولیت هسنتد که از آلاسکا و بریتیش کلمبیا به سمت جنوب از طریق آیداهو و کالیفرنیا به مکزیک کشیده می‌شوند.

گرانیت‌هایی که مقدار زیادی فلدسپات قلیایی بیش از پلاژیوکلاز دارند از نیوانگلند شناخته می‌شوند. آنها در اجسام کوچکتر در مکان‌های متعددی در سنگ‌های پالئوژن و نئوژن انگلیس و در منطقه اسلو نروژ وجود دارند ، اما توسعه گسترده‌ترین آنها در شمال نیجریه است.

سنگ‌های حاوی کمتر از ۲۰ درصد کوارتز تقریباً هرگز گرانیت نامگذاری نمی‌شوند و سنگ‌های حاوی بیش از ۲۰ درصد (برحسب حجم) ماده معدنی تیره یا فرو مغناطیسی نیز بندرت گرانیت نامیده می‌شوند. مواد معدنی اساسی گرانیت‌ها ممکن است شامل مسکوویت ، بیوتیت ، آمفیبول یا پیروکسن باشد.

بیوتیت ممکن است در هر نوع گرانیت وجود داشته باشد و معمولاً وجود دارد ، هرچند که گاهی اوقات به مقدار بسیار کم است. سدیم آمفیبول‌ها و پیروکسن‌ها (ریبکایت ، آرفودسونیت ، آئگرین) از مشخصات گرانیت‌های قلیایی هستند. اگر هیچ یک از فلدسپات‌ها بیش از حد زیاد نباشد ، نه آمفیبول و نه پیروکسن به عنوان ماده اساسی تشکیل نمی‌شوند. مواد معدنی دیگر به طور معمول یا بیوتیت یا مسکویت یا هر دو خواهند بود.

منابع تولید گرانیت

دو منبع اصلی برای تولید گرانیت مذاب وجود دارد: پروتولیت‌های آذرین و رسوبی. اینها منجر به ایجاد گرانیتوئیدهای نوع I می‌شود که از پروتئولیت‌های آذرین مشتق شده و حاوی مقادیر متوسط Al2O3 و مقادیر بالای Na2O و گرانیتوئیدهای نوع S است که از پروتئولیت‌های رسوبی بدست آمده و حاوی مقادیر بالای Al2O3 و مقادیر نسبتاً کمی Na2O است.

آمفیبول و پیروکسن در گرانیتوئیدهای نوع I بیشتر دیده می‌شود ، در حالی که گرانیتوئیدهای نوع S ممکن است دارای گارنت ، کوردیریت و سیلیمانیت باشند. هر دو نوع گرانیتوئید ممکن است حاوی بیوتیت و موسکویت باشند.

معادن سنگ‌های گرانیت در ایران

به طور کلی کشور ایران کشوری ثروتمند از نظر معادن سنگ است و در این کشور انواع سنگ را می‌توان در معادن و شهرهای مختلف مشاهده کرد. گرانیت یکی از سنگ‌های قیمتی است که در شهرهایی همچون همدان، مشهد، گیلان، نطنز، نهبندان، یزد، زنجان، خرمدره، طوس و غیره یافت می‌شود. ذکر این نکته لازم است که طرح و رنگ سنگ‌های گرانیتی در هر منطقه با دیگر مناطق متفاوت است. این امر بزرگترین مزیت برای کشور ایران به شمار می‌رود که موجب شده ایران از انواع سنگ‌های گرانیت بی‌نیاز گردد و پتانسیل صادرات این سنگ را داشته باشد.

درجه‌های مختلف گرانیت کدامند؟

گرانیت در سه درجه قرار می‌گیرد ، از پایه تا درجه بالا. درجه گرانیت توسط رگه‌ها ، حفره‌ها ، علائم ، ضخامت ، مواد نرم داخل ترکیب و رنگ‌ها تعیین می‌شود. همچنین ، کشوری که از آن منبع تهیه شده است ، درجه را تعیین می‌کند.

در اینجا نحوه تقسیم این درجات آورده شده است:

 • گرانیت درجه ۱ : گرانیت سطح ابتدایی – گرانیت سطح ابتدایی همچنین به عنوان درجه “سازنده” یا “تجاری” شناخته می‌شود. ممکن است پیش ساخته باشد و برای مبلمان یا آپارتمان استفاده شود. این صفحه نازک‌تر است و برای جلوگیری از شکستگی به تخته سه لا نیاز دارد. گرچه نازک‌تر و ارزانتر است ، اما با رنگ‌ها و الگوهای متنوعی عرضه می‌شود. با این حال ، شما نباید از آن در یک اتاق پر رفت و آمد استفاده کنید.
 • گرانیت درجه ۲ : گرانیت درجه متوسط – درجه ۲ به طور معمول دارای ضخامت متوسط ¾ اینچ است و طرح‌ها و رنگ‌ها بسیار منحصر به فرد تر از یک تخته سطح ابتدایی هستند.  که معمولاً این نوع از برزیل و هند می‌آید .
 • گرانیت درجه ۳ : گرانیت درجه بالا – بالاترین درجه  گرانیت از همه گرانتر است و دارای بهترین کیفیت، الگوهای غیر معمول و رنگ و دارای مقدار قابل توجهی مواد معدنی نرم و سخت است.

چرا میزهای گرانیتی انتخاب محبوبی هستند؟

در حالی که هزینه گرانیت از بسیاری از مواد دیگری که می‌تواند برای میزهای آشپزخانه استفاده شود ، بیشتر است ، اما سرمایه گذاری در این محصول سنگ طبیعی در طول استفاده و یا در صورت تصمیم به فروش ، به ارزش خانه می‌افزاید. میزهای گرانیتی به دلیل زیبایی ، دوام و خاصیت بهداشتی بسیار عالی در بین صاحبان خانه بسیار محبوب شده‌اند.

گرانیت نمونه خیره کننده‌ای از توانایی طبیعت در خلق هنری است که فراتر از توانایی‌های انسان است. با استفاده از مواد معدنی مانند کوارتز ، فلدسپات ، میکا و موارد دیگر که باعث رنگ آمیزی و نقش و نگار در صفحات سنگ طبیعی می‌شوند ، میزهای گرانیتی می‌توانند متناسب با هر نوع سبک تزیینی از ظرافت کم رنگ ، تا جلوه‌ای جسورانه و چشمگیر باشند. این میزهای آشپزخانه علی رغم زیبایی باورنکردنی ، بسیار مقاوم در برابر گرما و خراش هستند و یک سطح کاری را برای شما فراهم می‌کنند که در برابر شلوغ‌ترین آشپزخانه‌ها هم می‌توانند مقاومت کنند. علاوه بر این ، به طور طبیعی در برابر باکتری و میکروب مقاوم هستند که باعث می‌شود میزهای گرانیتی یک انتخاب عاقلانه برای سلامت خانواده شما باشد.

سنگ گرانیت

ضخامت مناسب برای میز آشپزخانه گرانیتی چقدر است؟

برای ایجاد نقطه کانونی پررنگ در آشپزخانه ، استاندارد صنعتی برای ضخامت میز گرانیتی پنج چهارم اینچ یا سه سانتی‌متر است. صفحات با این ضخامت نسبت به نمونه‌های نازک‌تر ، قویتر و دقیق‌تر هستند. اگر ظاهری کمرنگ تر ترجیح می‌دهید و چیزی لطیف‌تر می‌خواهید ، می‌توانید ضخامت سه چهارم اینچ را برای میزهای گرانیتی خود داشته باشید ، اما ممکن است برای جلوگیری از ترک خوردگی یا شکستن ، محافظ اضافی لازم باشد. سنگ تراشان حرفه‌ای در در اتاوا می‌توانند شما را در انتخاب سنگ راهنمایی کنند تا اطمینان حاصل کنید که دقیقاً از ظاهر و کارایی موردنظر برخوردار هستید.

آیا رنگ زنده گرانیت با گذشت زمان کمرنگ می‌شود؟

در شرایط عادی ، میزهای گرانیتی آشپزخانه حساسیت خاصی به تغییر رنگ یا محو شدن ندارند. اگر پنجره آشپزخانه‌ای دارید که اجازه می‌دهد تابش مستقیم نور خورشید به میز گرانیتی شما به مدت چند ساعت در روز قرار گیرد ، استفاده از فیلم UVA / UVB می‌تواند ایده خوبی باشد زیرا اشعه‌های مضر خورشید باعث کمرنگ شدن و یا احتمالاً کم شدن جلا می‌شود.

همچنین اگر می‌خواهید اقلام با دمای بالا را روی میزهای گرانیتی خود بگذارید ، از سه پایه یا سطح محافظ دیگر استفاده کنید. در حالیکه قسمت عمده میز شما در برابر حرارت مقاوم است و بسته به انتخاب رنگ ، می‌توانید کتری داغ را مستقیماً روی سطح خود قرار دهید ، بعضی از مواد معدنی در شرایط گرمایی مداوم نسبت به بقیه بیشتر مستعد تغییر رنگ هستند.

بهترین جایگزین برای میزها و پیشخوان‌های گرانیتی چیست؟

گرانیت ظاهر و حس خاص خود را دارد و از آنجا که  یک محصول طبیعی است ، ایجاد یک جایگزین ساخته شده توسط بشر که کاملا با زیبایی آن مطابقت داشته باشد غیرممکن است. اگر گرانیت را برای فضای خود در نظر می‌گیرید ، احتمالاً به دنبال کاراکتر و رنگ منحصربه‌فردی هستید که به سختی قابل رقابت با سایر مواد است.

کمی صبر کنید...

دسته‌بندی