پرسلان

سرامیک پرسلان، جدیدترین متریال برای صفحه روی کابینت

سرامیک پرسلان جدیدترین متریال در ساختمان سازی خصوصا برای صفحه روی کابینت است. برای اینکه بدانید سرامیک پرسلان چیست، کافی است تفاوت آن با سرامیک معمولی را بدانید. اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت پرسلان با سرامیک‌های دیگر استحکام مثال‌زدنی آن در برابر ضربه و ترک خوردن است. ضدآب بودن سرامیک پرسلان مزیت بزرگ دیگر آن در مقایسه با سرامیک معمولی است.

این روزها اگر دنبال سنگ و کاشی و سرامیک در بازار باشید قطعا نام پرسلان زیاد به گوشتان خواهد خورد. شاید به نظرتان نامی جدید و ناآشنا باشد. یا اینکه نامش را شنیده‌اید اما دقیقا ندانید چیست و به چه دردی می‌خورد و چه مزایا و معایبی دارد. اگر اینطور است، در این مطلب با ما همراه شوید.

سرامیک پرسلان چیست؟

اساس سرامیک پرسلان خاک رس است اما نه هر نوع رس! خاک رس مورد استفاده در پرسلان معمولا خاک رس چینی است و حاوی درصد بالایی از ماده معدنی معروف به نام کائولینیت همراه با سیلیس، فلداسپات و سایر اکسیدهای معدنی است که همه اینها در کنار یکدیگر عامل مقاومت و دوام بالای پرسلان خواهند شد.

مواد ذکر شده پس از ترکیب در کوره در دمایی بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد و به مدت ۲ ساعت پخته می‌شوند. این دمای زیاد در کنار فشار زیاد باعث تراکم قابل توجه پرسلان و غیرمتخلخل بودن آن می‌شود. سرامیک پرسلان، استحکام و ماندگاری فوق‌العاده خود را مرهون همین فرآیند تولید(فشار و دمای بسیار زیاد) است.

اما کار به همین جا ختم نمی‌شود! اتفاقات جالب دیگری نیز در راه است!

سرامیک پرسلان

پوشش رویه سرامیک پرسلان

مواردی که تا به حال گفتیم فقط مرحله اول تولید سرامیک پرسلان است. پرسلان وقتی از کوره بیرون می‌آید سطحی زبر و خشن دارد و مناسب استفاده در فضاهای داخلی نیست. به همین دلیل است که مرحله دوم یعنی ایجاد پوشش رویی شروع می‌شود.

پوشش سرامیک پرسلان دو نوع است: لعاب و پولیش

پوشش لعاب سرامیک پرسلان

پرسلان می تواند لعاب دار یا بدون لعاب باشد. پس از تولید پرسلان لعاب طرح دار یا بدون طرح روی سطح آن اعمال می شود و سپس دوباره به کوره برمی گردد تا لعاب کاملا بچسبد. لعاب باعث می شود سطح پرسلان کاملا صیقلی، بدون تخلخل و ضد لک شود.

پرداخت و پولیش سطح سرامیک پرسلان

در این روش سطح سرامیک پس از تولید توسط دستگاه‌های خاص و با برس‌های متنوع پرداخت و پولیش می شود. به سرامیک هایی که پولیش می شوند سرامیک سوپر پولیش نیز می‌گویند.

پوشش نانو

سرامیک هایی که با روش دوم پرداخت و پولیش شده اند منافذ ریزی در سطح خود دارند که باعث جذب آب و آلودگی می شوند برای رفع این مشکل به پوشش نانو نیاز است. سرامیک با پوشش نانو در بازار به سرامیک پرسلان نانو پولیش معروف است.

سرامیک پرسلان نانو پولیش

سرامیک پرسلان نانو پولیش یکی از انواع سرامیک پرسلان است که هم پولیش شده و هم دارای پوشش نانو است. خاصیت غیرقابل نفوذ بودن سرامیک پرسلان نانو پولیش باعث شده که در سال های اخیر بسیار پرکاربرد باشد.

سرامیک پرسلان

تفاوت پرسلان لعاب شده و پولیش شده

۱-پرسلان لعابدار مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد. درواقع جذب آب در آن کمتر است اما لغزندگی آن بیشتر است. برای همین مناسب استفاده برای کف نیست چون امکان سرخوردن هست.

۲-پرسلان لعابدار براق و یکدست و لوکس است و معمولا در دکوراسیون فضاهای داخلی برای زیبایی بیشتر استفاده می‌شود.

۳-سرامیک پرسلان پولیش شده سطح متخلخل‎‌تری دارد و لغزندگی آن کمتر است. برای همین جهت استفاده در کف در فضاهای بیرونی(مثل حیاط یا پارکینگ) مناسب‌تر است. ولی اگر پوشش نانو بگیرد مثل پرسلان لعابدار صاف و براق می‌شود.

مزایای سرامیک پرسلان

مزایای سرامیک پرسلان باعث رشد روزافزون استفاده از آن در پروژه های ساختمانی است. در این قسمت از مقاله به بررسی این ویژگی های مثبت می پردازیم.

ضد آب

سرامیک معمولی آب را جذب می کند اما سرامیک پرسلان کاملا ضد آب است. قطرات آب به هیچ عنوان نمی توانند در پرسلان نفوذ کنند. برای همین سرامیک پرسلان یکی از بهترین گزینه‌ها برای صفحه و سینک است.

سرامیک پرسلان نانو پولیش

تست ضد آب بودن پرسلان

برای آزمایش اینکه سرامیک پرسلان تولید شده ضد آب است یا نه ابتدا آن را وزن می‌کنند سپس ۲۴ ساعت در آب نگهداشته و پس از آن دوباره وزن می‌کنند. هرچه این افزایش وزن کمتر باشد درنتیجه سرامیک تولید شده در برابر نفوذ آب مقاوم‌تر است.

سرامیک پرسلان باکیفیت تنها نیم درصد آب جذب می‌کند. یعنی در وزن‌کشی دوم نیم درصد به وزنش اضافه شده است.

صددرصد ضد لک

پرسلان در برابر لکه آب، مواد غذایی، مواد اسیدی و چربی کاملا مقاوم است. این خاصیت فوق العاده را پولیش و پوشش نانو به پرسلان می دهد.

ضد حرارت

پرسلان در دمای خیلی زیاد(۱۲۰۰درجه) تولید می شود لذا مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد. اما در هر حال توصیه می شود از گذاشتن قابلمه کاملا داغ روی آن خودداری کنید.

ضد خط و خش

مقاومت پرسلان در برابر خط و خش در حد گرانیت و کوارتز است. ماده سیلیس و پوشش لعاب باعث سختی و ضد خش شدن سرامیک پرسلان می شوند.

مقاوم در برابر مواد اسیدی

سطح پرسلان دربرابر مواد شوینده شیمیایی و مواد غذایی اسیدی بسیار مقاوم است و در تماس با این مواد تغییر رنگ نمی دهد یا سفید نمی‌شود.

کاملا سخت و مقاوم

پرسلان ماده ای بسیار مستحکم و مقاومت در برابر وزن بالا، ضربه یا ساییدگی است.

مقاوم در برابر اشعه فرابنفش

پرسلان در برابر اشعه فرابنفش و نور خورشید مقاومت بالایی دارد و آفتاب موجب تغییر رنگ آن نخواهد شد. برای همین جهت استفاده در فضای بیرون از خانه مناسب است.

کمی صبر کنید...

دسته‌بندی